Dzień pod znakiem wędrowania
22 września uczniowie Gimnazjum w Kostomłotach wraz z nauczycielami wyruszyli na pieszą wędrówkę po najbliższej okolicy. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy (klasy pierwsze, drugie i trzecie) i udali się do celu, którym był camping przy Torze „Miedziana Góra”, trzema różnymi trasami, Słoneczna pogoda i dobre nastroje towarzyszyły wędrującym nieprzerwanie. Po dotarciu na miejsce rajdowicze posilili się kiełbaskami upieczonymi przy ognisku. Niektórzy, owładnięci duchem sportowej rywalizacji, relaksowali się, grając w siatkówkę. Po raz kolejny okazało się, że piesze wędrówki służą regeneracji zarówno ciała, jak i ducha
Zespół Szkół w Kostomłotach wzbogacił się o skuter który będzie wykorzystywany zarówno do doskonalenia umiejętności jazdy na motorowerze przez uczniów Gimnazjum im.Karola Wojtyły- Papieża Polaka ale i do przeprowadzania egzaminów na kartę motorowerową.
Dnia 10 września 2010 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia skuterów w ramach projektu „Skuterem bezpieczniej”. Pomysłodawcą projektu był Pan Marszałek Województwa Świętokrzyskiego a zarazem Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Pan Adam Jarubas. Skutery otrzymało 30 gimnazjów z całego województwa Świętokrzyskiego. Skuter odebrał osobiście dyrektor Zespołu Szkół w Kostomłotach Piotr Kwiecień i po przetransportowaniu do szkoły przekazał Panu Wojciechowi Ziębińskiemu który prowadzi zajęcia z ruchu drogowego z gimnazjalistami i który był odpowiedzialny za przygotowanie odpowiedniego wniosku.
Inauguracja nowego roku szkolnego 2010/2011 w Zespole Szkół w Kostomłotach rozpoczęło się tradycyjnie od Mszy Świętej w kościele parafialnym. Następnie dzieci i młodzież przeszła do szkoły na spotkania z wychowawcami. W tym roku szkolnym naukę w Zespole Szkół w Kostomłotach rozpoczęło łącznie 809 uczniów z czego 457 w Szkole Podstawowej im.4 Pułku Piechoty Legionów AK, 252 w Gimnazjum im.Karola Wojtyły- Papieża Polaka oraz 100 milusińskich w Przedszkolu.
Kontynuacją inauguracji nowego roku szkolnego była akademia z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i Dnia Solidarności i Wolności. W trakcie akademii został zaprezentowany montaż słowno muzyczny połączony z prezentacją multimedialną przygotowany przez panie: Jolantę Jarząb i Teresę Lewandowską.
W Zespole Szkół w Kostomłotach zorganizowana została zbiórka darów dla poszkodowanych w tegorocznych powodziach. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły okazali wielkie serce dzieląc się z potrzebującymi. W zbiórce uczestniczyli: najmłodsi uczniowie, ich starsi koledzy i koleżanki oraz gimnazjaliści, a także nauczyciele i pracownicy administracji. Nikt nie pozostał obojętny na dramat powodzian, którym woda zabrała wszystko. Zebraliśmy bardzo dużą ilość darów, w tym: odzież, koce, pościel, ręczniki, środki czystości oraz art. spożywcze (wodę w butelkach, makaron, ryż, cukier, mąkę, konserwy, kawę, herbatę, słodycze itp.). Wszystkie artykuły zostały przekazane poszkodowanym rodzinom.
Organizatorkami akcji były opiekunki szkolnego koła Caritas: p. Kinga Kozieł, p. Elżbieta Żak, p. Lucyna Gębska.
W gimnazjum w Kostomłotach samorząd szkolny zorganizował zbiórkę pieniędzy, za które zostały zakupione: kołdra, ręczniki, koce i pościele.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję.
W maju bieżącego roku w Gimnazjum w Kostomłotach odbył się I SZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O LICZBIE PI. Organizatorkami konkursu były nauczycielki matematyki : p. Elżbieta Żak, p. Danuta Kozakowska, p. Grażyna Wierzchowska. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas gimnazjalnych. W I etapie komisja w składzie: p. Elżbieta Żak, p. Danuta Kozakowska sprawdzała znajomość historii liczby pi oraz ciekawostek na jej temat. Dziesięć osób z największą liczba punktów zakwalifikowało się do II etapu. W II etapie uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne i odpowiadali na pytania związane z liczbą pi. Pojawiła się też dodatkowa konkurencja polegająca na zapamiętaniu jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi . Niektórzy uczestnicy zapamiętali ponad 90 cyfr po przecinku.
Oto wyniki :
1 miejsce – Angelika Trzcińska , kl. II b
2 miejsce – Piotr Socha, kl. II c
3 miejsce – Martyna Trzcińska, kl. II b
Serdecznie gratulujemy!!!
Nagrody główne oraz nagrody pocieszenia dla uczniów uczestniczących w II etapie konkursu zostały ufundowane przez Zespół Szkół w Kostomłotach. Nagrody wręczył pan dyrektor Piotr Kwiecień w trakcie uroczystości z okazji Dnia Dziecka.
29 maja 1999 roku nasza szkoła przyjęła zaszczytne imię 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Od tego czasu minęło już jedenaście lat. Możemy czcić Święto Patrona w różny sposób.
Czwartacy to ludzie, którzy wielokrotnie walczyli o niepodległość Polski, to ludzie, którzy w 1939 roku bohatersko bronili Ojczyzny, a w czasach pokojowych swój żołnierski trud poświęcali zapewnianiu warunków bezpiecznego życia narodu i rozwoju kraju.
Naszym zadaniem jest przypominanie i propagowanie wiedzy historycznej o 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Ten cel realizujemy , organizując Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły. W tym roku uczniowie stanęli do „ walki” po raz ósmy. Przebrnęli przez eliminacje wewnątrzklasowe i godnie reprezentowali swoją klasę. Oto skład zawodników turnieju „Jeden z dziesięciu”:
IV a – Oskar Żak
IV b – Magdalena Syska
IV c – Piotr Wojsa
Va – Konrad Kukla
Vb – Natalia Kangier
Vc – Paulina Ślusarczyk
VI a – Aleksandra Syska
VI b – Dominika Opara
VI c - Jakub Fąfara
VI d – Barbara Lisowska – zwyciężczyni - otrzymała główną nagrodę- MP3- ufundowaną przez Pana Dyrektora.
Wszyscy uczestnicy konkursu obdarowani zostali słodkościami, które zakupił Samorząd Uczniowski.
Organizator imprezy
Jolanta Jarząb
Zespół Fender 1 czerwca 2010roku zaprezentował swoje umiejętności na III konkursie piosenki
„Piosenka jest dobra na wszystko”. Wykonał piosenkę Amy Macdonald „ This is the live” ,którą to zdobył wyróżnienie. Zespół zagrał w składzie:
Nina Olesińska – wokal
Przemysław Gąsior – gitara basowa
Grzegorz Wesołowski - instrumenty klawiszowe
18 maja 2010 r. Zespół Szkół w Oblęgorku zaprosił w gościnę wszystkich sympatyków Henryka Sienkiewicza. Tego dnia odbył się XVI Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości pisarza związanego z Oblęgorkiem od chwili, gdy w 1900 r. naród ofiarował mu majątek w Oblęgorku w dowód uznania jego twórczości.
W szranki konkursowe stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Pierwszym zadaniem młodzieży było rozwiązanie testu poświęconego biografii H. Sienkiewicza oraz utworom: „Stary sługa”, „Hania”, „Selim Mirza”. Następnie każdy uczestnik zaprezentował się w stroju jednego z bohaterów wspomnianych utworów. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło po części ustnej, w której zespół z każdej szkoły odpowiadał na wylosowane pytania. Werdykt jury był bardzo pomyślny dla młodzieży z Kostomłotów. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęły uczennice SP w Kostomłotach: Patrycja Suprun z VI a i Marta Lajs z VI b, które zostały przygotowane przez p. Kingę Kozieł i p. Jolantę Jarząb. Piękne kostiumy francuskich guwernantek wspólnie z uczennicami stworzyła p. Lucyna Gębska. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęły uczennice Gimnazjum w Kostomłotach: Anna Kostyra z II a i Daria Twardowska z I b, które przygotowały się do konkursu wiedzy i prezentacji kostiumów pod kierunkiem p. Agnieszki Ślusarczyk i p. Katarzyny Pawelec.
Anna Kostyra z II a uzyskała ponadto najwięcej punktów, wśród gimnazjalistów, za test wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza i zajęła I miejsce w konkursie indywidualnym.
Tego dnia szkoły w Kostomłotach święciły sukcesy także w konkursie plastycznym polegającym na przygotowaniu Exlibrisu poświęconego H. Sienkiewiczowi. Wśród szkół podstawowych I miejsce zajęła Anna Boćkowska z VI a. Wśród gimnazjalistów II miejsce zajął Jakub Michta z II d, a III miejsce Jakub Syska z III c. Chłopcy opracowali Exlibrisy w kategorii- grafika komputerowa. W kategorii grafika warsztatowa II miejsce zajęła uczennica kl. II a gimnazjum- Adrianna Dziura. Nad przygotowanie prac plastycznych czuwała p. Bożena Łośniak. Był to dzień pełen emocji i wrażeń, a gospodarze konkursu- Zespół Szkół w Oblęgorku- zadbali o piękną i atrakcyjną oprawę artystyczną konkursu.
Katarzyna Pawelec
W maju bieżącego roku już po raz szósty w Zespole Szkół w Kostomłotach odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie pod hasłem „English every day!”, zmagali się uczniowie klas IV-VI ze Szkół Podstawowych z Kostomłotów, Ćmińska i Porzecza. Organizatorką konkursu była nauczycielka języka angielskiego ZS Kostomłoty - pani Monika Pękowska. Poziom był bardzo wyrównany, wszyscy uczniowie mogli pochwalić się znakomitą umiejętnością posługiwania się językiem obcym. Zwyciężyli jednak najlepsi.
Laureaci VI-tego Konkursu Języka Angielskiego:
Klasy IV-te
1.miejsce
Damian Łaszcz (Ćmińsk)
Emilia Szczerek (Porzecze)
Błażej Tkacz (Porzecze)
2.miejsce
Barbara Pękowska (Kostomłoty)
Patrycja Żak (Kostomłoty)
3.miejsce
Kamila Próchniak (Kostomłoty)
4.miejsce
Piotr Wojsa (Kostomłoty)
Piotr Chaja (Ćmińsk)
Klasy V-te
1.miejsce
Ariadna Lewczuk (Ćmińsk)
2.miejsce
Natalia Kangier (Kostomłoty)
3.miejsce
Martyna Szyszka (Porzecze)
4.miejsce
Bartosz Ciołak (Ćmińsk)
Klasy VI-te
1.miejsce
Natalia Błasik (Kostomłoty)
2.miejsce
Marta Robak (Kostomłoty)
3.miejsce
Weronika Celniak (Ćmińsk)
4.miejsce
Jakub Schmidt (Kostomłoty)
Dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu i nagrody zostały ufundowane przez ZS Kostomłoty (słowniki, programy multimedialne do nauki j. angielskiego, encyklopedie tematyczne dla dzieci, albumy, artykuły szkolne).W skład komisji wchodzili nauczyciele języka angielskiego ze szkół w Kostomłotach (Jolanta Tkacz, Monika Pękowska, Edyta Pinda), w Ćmińsku (Paulina Koźbiał, Wioletta Wójcik), w Porzeczu (Agnieszka Naporowska).
Monika Pękowska.
W dniu 14 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej w Kostomłotach odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Okrągła 200 rocznica urodzin naszego najwspanialszego i najwybitniejszego polskiego pianisty i kompozytora była powodem zorganizowania tak wyjątkowego konkursu, który odbył się w formie pisemnej.
Wśród uczestników byli uczniowie, którzy wykazali szeroki zakres wiedzy z życia prywatnego oraz twórczości Fryderyka Chopina. Pomimo bardzo wyrównanego poziomu i dogrywce w celu wyłonienia zwycięzcy, jury którego skład stanowili:
p. Aneta Lech, p. Stanisław Bętkowski, p. Ewelina Makuch przyznało:
I miejsce – Klaudii Żarnowieckiej
II miejsce – Weronice Ciosek
III miejsce - Grzegorzowi Adamskiemu
Nagrody główne oraz pocieszenia wręczyła dyrekcja Zespołu Szkół w Kostomłotach. Organizatorzy zapraszając zainteresowanych na rok przyszły mają nadzieję spotkać się
w jeszcze większym gronie.
22 kwietnia w gimnazjum odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Była ona poświęcona problemom ochrony środowiska i najbliższego otoczenia. Przypominała o zanieczyszczeniach jakie wytwarzają ludzie. Uczyła szacunku do przyrody i najbliższej okolicy. Zachęcała do segregacji śmieci. Akademię przygotowywały panie Ilona Wiewiór i Ewelina Makuch. W przedstawieniu wzięli udział następujący uczniowie: Daria Żak, Grzegorz Wesołowski , Nina Olesińska, Szymon Socha, Mariola Siedlarz, Monika Żelazna, Kasia Kaniowska, Monika Janiec, Michał Toporek, Michał Zapiór, Kacper Kobyłecki, Piotr Socha, Kamila Frankiewicz, Filip Kucharczyk, Erwin Surma, Paweł Abramowicz, Magdalena Góra, Przemek Gąsior, Emil Met, Bartek Osuch i Kuba Michta. Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Ilona Wiewiór
Uczennica klasy VI Zespołu Szkół w Kostomłotach została laureatką VII Konkursu Humanistycznego dla uczniów szkół podstawowych woj. świętokrzyskiego. W zmaganiach wzięło udział ponad 3600 uczniów. Tym bardziej cieszy fakt, że nasza uczennica znalazła się wśród 30 najlepszych w województwie. Monikę przygotowywały panie: Joanna Słoń (j. polski), Jolanta Jarząb (historia) i Lucyna Gębska (plastyka). Uczennica automatycznie zostaje zwolniona ze sprawdzianu po klasie VI i uzyskuje maksymalną ilość punktów (40). Na koniec roku szkolnego otrzymuje z języka polskiego, historii i plastyki oceny celujące.
Już drugi rok z rzędu Zespół Szkół w Ćmińsku zorganizował Konkurs Piosenki Polskiej "Stare Przeboje". Oprócz zdrowej rywalizacji było także mnóstwo dobrej zabawy. Podobnie jak rok temu wzięli w nim udział także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły i jak to mamy w zwyczaju pokazaliśmy sie z jak najlepszej strony. Szkołę Podstawową reprezentowała Weronika Kundera, która wywalczyła pierwsze miejsce śpiewając piosenkę Anny Jantar " Tyle słońca w całym mieście". W kategorii Gimnazjum trzecie miejsce zajęła Nina Olesińska z zespołem Fender także w repertuarze Anny Jantar - "Moje największe marzenie" i drugie miejsce - Alicja Bisaga spiewając "O mnie się nie martw" z twórczości Kasi Sobczyk. Nauczyciele też nie dali za wygraną i wywalczyli dla naszej szkoły pierwsze i drugie miejsce. Jedną z najlepszych okazała się pani Bożena Łośniak, która zawojowała publikę "Kolorowymi jarmarkami" Janusza Laskowskiego, a zaraz po niej pani Magda Stachura śpiewając "Małe tęsknoty" z repertuaru Krystyny Prońko. Naszym artystom małym i dużym gratulujemy talentu i odwagi. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w równie miłych okolicznościach z gospodarzami konkursu i jak zwykle zaprezentujemy nasze mocne strony. Wszystkich zainteresowanych jak to wszystko było zapraszamy do Albumu fotograficznego i zakładki filmy.
Przedstawienie czas zacząć
Tym razem Gimnazjalne Koło Teatralne „Maska” wystawiło na deskach szkolnej sceny „Świętoszka” Moliera. Przedstawienie oparte na utworze znanego francuskiego komediopisarza przypomniało, że powinniśmy się wystrzegać fałszywych przyjaciół i ludzi, którzy udają pobożnych, dobrych, a tak naprawdę są hipokrytami i zakłamanym dewotami.
W spektaklu wystąpili:
Tartuf – tytułowy świętoszek Filip Kucharczyk, Orgon - głowa rodziny Grzegorz Wesołowski,
Pani Pernell - seniorka rodu Aleksandra Zdeb, Elmira – żona Orgona Aleksandra Wójcik
Damis – syn Orgona Piotr Socha, Marianna – córka Orgona i ukochana Walerego Aleksandra Krajewska
Walery – ukochany Marianny Konrad Pawlik, Kleant – szwagier Orgona Karol Wójcik
Doryna – służąca Daria Żak, Pan Piórko – komornik Jan Szwagierczak
Oficer straży królewskiej Szymon Socha, Narrator I Natalia Kurtek
Narrator II Małgorzata Siudak
Na wypadek wszelki - sufler Justyna Fąfara
Scenariusz wg komedii Moliera Katarzyna Lajs
Scenografia p. Teresa Lewandowska i p. Bożena Łośniak
Reżyseria p. Agnieszka Żelazna
Tradycją naszej szkoły jest pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników.
W tym roku szkolnym odbyło się ono 24 lutego 2010 roku w sali teatralnej. Na uroczystość przybyli pierwszoklasiści z wychowawczyniami, dyrekcja Zespołu Szkół w Kostomłotach i rodzice . Uczniowie z klasy IV c przedstawili bajkę ,,Szewczyk Dratewka” a klasa II c przygotowała inscenizację pt. ,,Kłótnia Wróżek”. Na scenie pojawiły się postacie z popularnych bajek, Wróżki, Książka i Skrzaty , którzy zachęcali dzieci do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, uczyli również zasad właściwego obchodzenia się z książką. Bibliotekarz szkolny, E. Pierzak odczytała tekst pasowani na czytelnika, który z przejęciem powtórzyli pierwszoklasiści. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy. Nad przygotowaniami czuwały M. Saługa i E. Pierzak . Do pomocy włączyli się również rodzice, którzy zajęli się przygotowaniem kostiumów dla małych artystów. Elementy scenografii wykonali uczniowie uczęszczający na zajęcia koła plastycznego prowadzonego przez L.Gębską.
Jak co roku z okazji Walentynek w szkole odbyła się dyskoteka , na której uczniowie wybrali Miss i Mistera Szkoły oraz Miss i Mistera Publiczności. Miss Szkoły 2010 została uczennica kl.VI a Izabela Wesołowska, Masterem zaś Miłosz Ludwinek z kl.IVc. Największą ilość głosów , a tym samym tytuł Miss Publiczności otrzymała Agnieszka Zapała z kl.IV c, a Masterem został Konrad Kukla , uczeń klasy piątej.
Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki.
zdięcia w Albumie fotograficznym
Jak co roku, klasy młodsze Szkoły Podstawowej w Kostomłotach, ferie zimowe rozpoczęły zabawą choinkową, która odbyła się 18 stycznia 2010 roku. Uczniowie przebrani za postacie z ulubionych bajek i filmów bawili się przy dźwiękach muzyki granej przez zespół. Chętnie brali udział w zabawach i konkursach a nagrodą był słodkie upominki. Wybrano króla i królowa balu, którzy godnie zaprezentowali się we wspólnym tańcu. Zabawa była udana i mamy nadzieję ,że za rok spotkamy się w liczniejszym gronie.
Zdięcia w Albumie fotograficznym