BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE
29 lutego 2008 roku w naszej szkole odbył się konkurs dla klas IV – VI pod hasłem „Bądź bezpieczny na drodze”. Przybyli na niego zaproszeni goście: pan policjant z Komendy Policji w Miedzianej Górze Zbigniew Rogula, pani dyrektor Małgorzata Garstka, pani dyrektor Grażyna Wierzchowiska, pan Rafał Wiórek oraz pani pielęgniarka Lidia Borowiec, którzy zostali jurorami.
Konkurs składał się z dwu części: najpierw każda klasa prezentowała krótką scenkę rodzajową dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, lub przedstawiała swoje prace plastyczne związane z tematem konkursu, tłumacząc przy tym przepisy ruchu drogowego.
Jako pierwsze prezentowały się klasy VI pokazując nam ciekawe scenki z życia, np. w autobusie, zachowanie pseudokibiców, przejście przez ruchliwą ulicę, itp.
Młodsze klasy dorównały starszym kolegom, proponując bogate w wiedzę i wyobraźnie „spektakle”, czy makiety i plakaty.
Publiczność z zainteresowaniem śledziła zmagania swoich kolegów.
Nasi jurorzy mieli trudne zadanie wyłonić zwycięzców. Po naradzie zdecydowali przyznać:
I miejsce dla klasy IV a,
II miejsce dla klasy VI a,
III miejsce dla klasy IV b.
W drugiej części odbył się turniej „Jeden z dziesięciu”.
Każda klasa zgłosiła swojego przedstawiciela, który miał za zadanie odpowiadać na pytania . Były one zadawane po kolei każdemu uczestnikowi i w razie nieprawidłowej odpowiedzi odchodziło się z dalszej rozgrywki.
Pytania podzielone były na kategorie dotyczące przepisów ruchu z zakresu karty rowerowej, rozpoznawanie znaków drogowych, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pierwsza część turnieju nie sprawiła uczestnikom większych problemów, natomiast prawdziwym wyzwaniem okazały się pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy.
Po emocjonującej rywalizacji zwyciężyła Justyna Fąfara z klasy Va, drugie miejsce zajęła Magdalena Tomczyk z klasy VI c, III miejsce zajęła Olga Żelazna z klasy V c.
GRATULUJEMY WYGRANEJ!!!
Na zakończenie głos zabrał pan policjant, który podsumował nasz konkurs, przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a na zakończenie rozdał wszystkim uczniom znaczki odblaskowe.
To spotkanie przyniosło wiele pożytecznych wiadomości i miejmy nadzieję, że nasze dzieci dzięki temu będą bezpieczniejsze na drogach.
BEZPIECZNIE NA DRODZE
20 lutego 2008 roku w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt. „Bezpiecznie na drodze”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I – III.
Konkurs rozpoczął się przedstawieniem słowno-muzycznym w wykonaniu klasy III b, dotyczącym bezpiecznego poruszania się po drogach.
Następnie głos zabrał zaproszony gość – pan policjant Zbigniew Rogula z Komendy Policji w Miedzianej Górze. Opowiedział o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, gdzie można się bawić, a w jakich miejscach nie należy tego robić. Objaśnił również, co należy zrobić, aby zostać policjantem. Dzieci bardzo uważnie słuchały wypowiedzi stróża prawa i wiele z nich zadeklarowało zostać w przyszłości policjantami.
Pan policjant na zakończenie swojej wypowiedzi rozdał dzieciom światełka odblaskowe, tłumacząc jednocześnie, dlaczego należy je nosić.
Kolejnym punktem programu był quiz dotyczący bezpieczeństwa na drodze. Dzieci odpowiadały na pytania, np. gdzie można przechodzić przez ulicę, jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, co oznaczają światła sygnalizacji świetlnej, itp. Każda dobra odpowiedź nagrodzona była słodkim upominkiem.
Na zakończenie pan Dyrektor Piotr Kwiecień rozdał nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie plastycznym „ Bezpiecznie na drodze”.
I - miejsce zajął Jakub Zapała z klasy III b i Kamila Próchniak z klasy II b;
II - miejsce przypadło Emilii Skibie z klasy III c oraz Karolinie Wójcik i Natalii Kangie z klasy III b;
III - miejsce zajął Robert Żelazny z klasy II b oraz Aleksandra Sozańska i Klaudia Rogula z klasy III b.
W kategorii makiet na temat „Droga i ja” nagrodzono prace:
I - miejsce Martyna Tomczyk z I b;
II - miejsce Natalia Ból z klasy Ib oraz Dominik Ciosek z klasy II a;
III - miejsce - Magdalena Szczygieł z klasy I b.
WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY
- co to jest RKO – resuscytacja krążeniowo – oddechowa,
- jak prawidłowo wyciąga się poszkodowanego z samochodu przy użyciu kamizelki KED,
- jak unieruchomić pacjenta i ułożyć na desce ortopedycznej,
- oraz jak przenieść poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgosłupa wykorzystując do tego „podbieraków”.
Zdjęcia zobacz w Albumie fotograficznym
Elżbieta Potrzebowska
„PIERWSZAKI.
ZDROWO I BEZPIECZNIE DO SZKOŁY”
17 października 2007 roku w ramach akcji „Echa Dnia” „Pierwszaki. Zdrowo i bezpiecznie do szkoły”, nasi mali uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z policjantami, strażakami i lekarką.
W WDK było dużo zabawy, śpiewy i tańce, ale również wiele ważnych informacji: jak bezpiecznie dojść do szkoły, gdzie się bawić, jak zachowywać się wobec nieznajomych – to i wiele innych rzeczy wyjaśniali policjanci. Pierwszakom bardzo podobał się pokaz „tańca ulicznego” w wykonaniu policjanta z drogówki. Dzieciaki nie tylko przekonały się o wielkiej sprawności policjanta, ale także nauczyły, w jaki sposób kieruje się ruchem na bardzo ruchliwych skrzyżowaniach, kiedy nie działa sygnalizacja świetlna.
Strażacy przygotowali dla maluchów pokaz udzielana pierwszej pomocy, wyjaśnili czym się zajmują i jak należy się zachować w razie niebezpieczeństwa. Wyjaśnili, że nie wolno bawić się ogniem ani włączonymi urządzeniami elektrycznymi, że trzeba uważać, by nie oparzyć się gorącą kawą, herbatą czy zupą. Pierwszoklasiści wiedzieli także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale pomagają ludziom w wielu innych sytuacjach. Na przykład podczas wypadków drogowych czy też wtedy, gdy ulubiony kotek wdrapie się wysoko na drzewo i nie potrafi zejść.
Doktor Iwona Komorowska opowiadała dzieciom o tym, jak dbać o higienę i zdrowie. Na pytanie, jakie substancje mogą być dla dzieci trujące, pierwszaki bez wahania wyliczały alkohol, narkotyki, papierosy, a także grzyby i leki brane bez kontroli dorosłych.
Każda z trzech lekcji z policjantem, strażakiem i lekarką była połączona z konkursem, w którym dzieciaki wygrywały nagrody, ufundowane przez "Echo Dnia”.
Na zakończenie imprezy każdej klasie zostało zrobione pamiątkowy zdjęcie.
Zdjęcia zobacz w Albumie fotograficznym
Ela Potrzebowska
Egzamin na kartę rowerową oraz motorowerową
9 listopada 2007 r. Uczniowie naszej szkoły zdawali egzamin na kartę rowerową oraz motorowerową. Egzamin był zorganizowany na terenie Targów Kielce przez Wydział i Sekcję Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Większość uczniów w szkole podstawowej posiada kartę rowerową, jak również dużo gimnazjalistów motorowerową , chętnych na wyjazd na ten sprawdzian było 14 osób.
Gratulujemy !! Bo prawie wszyscy w komplecie zdobyli te upragnione uprawnienia do prowadzenia jednośladów.
Życzymy !! Szerokiej Drogi!!
Wojciech Ziębiński
Warsztaty oraz pokaz pierwszej pomocy
"18 grudnia 2007r (wtorek) odbyły się warsztaty oraz pokaz pierwszej pomocy. Poruszane były tematy postępowania w takich wypadkach jak omdlenia, złamania, padaczka, zatrzymanie krążenia oraz zabezpieczenia drożności dróg oddechowych.
Nasi uczniowie mogli się dowiedzieć jak prawidłowo wezwać pogotowie i jak ułożyć poszkodowanego w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki. Każdy osobiście mógł sprawdzić swoje siły podczas reanimacji na „fantomie.".
Warsztaty były bardzo ciekawe i zajmujące. Ćwiczenia z fantomem pokazały w praktyce uczniom że ratowanie ludzkiego życia jest niezwykle trudne i stresujące , że jeszcze w tej kwestii trzeba się jeszcze dużo dużo uczyć i ćwiczyć praktycznie
Wojciech Ziębiński
„Bezpieczne
wakacje”.
Przed zakończeniem roku szkolnego 2006/2007 zostało zorganizowanie spotkanie
policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji z naszymi uczniami na temat
„Bezpieczne wakacje”.
Policjanci podali przykłady zachowań zagrażających bezpieczeństwu w
czasie wakacji. Objaśnili, gdzie można się bawić, jak bezpiecznie korzystać z
wody. Tłumaczyli, że nie należy ufać obcym ludziom, nie można przyjmować od
nich cukierków ani chipsów, a tym bardziej wsiadać do samochodu z nieznajomym.
Dużą atrakcją spotkania był pokaz tresury psów policyjnych. Dzieci z
podziwem przyglądały się temu spektaklowi. Przy okazji nasi uczniowie
dowiedzieli się, jak trzeba postępować przy spotkaniu z obcym, agresywnym psem,
jaką przybrać pozycję.
Oby te nadchodzące wakacji były bezpieczne dla wszystkich!
Elżbieta Potrzebowska
SPEKTAKL
„NAD PRZEPAŚCIĄ”
21 marca 2007 roku w naszej szkole odbył się spektakl pod tytułem „Nad przepaścią” w wykonaniu artystów przeszkolonych w Krakowskim Stowarzyszeniu Terapeutów Uzależnień. Był on adresowany do uczniów klas IV – VI.
Bohaterami „Nad przepaścią” jest dwójka przyjaciół połączonych wspólną pasją – wspinaczką, różniących się podejściem do życia, zwłaszcza w kwestii używek. Jest to wyrazista historia o dużym ładunku emocjonalnym, przemawiająca do młodych ludzi. Mówi
Po zakończeniu przedstawienia uczniowie pod kierunkiem artystów przeprowadzili dyskusję na tematy poruszone w spektaklu.
Elżbieta Potrzebowska
GMINNY TURNIEJ
BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
28 marca 2007 roku w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje szkół z Porzecza, Ćmińska i Kostomłot.
Zawodnicy w pierwszej części Turnieju mieli do pokonania na rowerze tor przeszkód, w skład którego wchodził: slalom, łezka, równoważnia, rynienka, tarka i żmijka. W drugiej części uczniowie pisali test sprawdzający znajomość przepisów ruchu drogowego.
Pierwsze miejsce zespołowo zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kostomłotach i zakwalifikowała się do Turnieju na szczeblu powiatu.
Indywidualnie wygrali uczniowie naszej szkoły:
I miejsce – Mateusz Żelazny z klasy Vb,
II miejsce – Arkadiusz Graur z klasy VIc,
III miejsce – Jakub Syska z klasy VI c.
Nasi zawodnicy byli przygotowywani pod opieką :
Rafała Wiórka i Wojciecha Ziębińskiego
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
02.03.2007 roku w Remizie Strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedzianej Górze odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej. Nasza szkoła wystawiła 4 zawodników. Oprócz nich udział wzięły reprezentacje szkół w Ćmińsku i Porzeczu.
Uczestnicy mieli do rozwiązania test z zakresu wiedzy pożarniczej, między innymi ze znajomości przepisów przeciw pożarowych, bezpieczeństwa i sprzętu pożarowego.
Pierwsze trzy miejsca w Turnieju zajęli reprezentanci naszej szkoły.
I miejsce – Mateusz Moćko z klasy Va,
II miejsce – Dawid Maj z klasy Vb,
III miejsce – Szymon Broda z klasy Ivc.
Ci uczniowie zakwalifikowali się do Powiatu Ziemskiego.
Nasi zawodnicy byli przygotowywani pod opieką :
Rafała Wiórka i Wojciecha Ziębińskiego