Pozyskane środki

ŚKP- POMOC LOGOPEDYCZNA

POMOC LOGOPEDYCZNA

Szkoła Podstawowa w Kostomłotach w dn. 1.03.2007r. przystąpiła do realizacji projektu „Świętokrzyska Kuźnia Pomysłów”. Jednym z głównych działań związanych z projektem jest „Pomoc Logopedyczna”.

Działanie to ma na celu pomoc dzieciom u których występują nieprawidłowości i zaburzenia mowy.Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, oraz jego powodzenia w edukacji i karierze szkolnej. Prawidłowy rozwój mowy jest warunkiem prawidłowego rozwoju osobowości człowieka.

Szkoła jest pierwszym miejscem, gdzie dzieci uczą się i kształtują swoje zainteresowania. Prawidłowa mowa daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich myśli, spostrzeżeń, opinii i uczuć.

Często uczniowie z zaburzoną mową już na starcie kariery szkolnej skazani są na niepowodzenie. Aby temu zapobiec należy objąć uczniów jak najwcześniej fachową pomocą logopedyczną i postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym.

„Pomoc logopedyczna” realizowana jest od samego początku trwania projektu na terenie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach.

W marcu 2007r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne nauczycieli biorących udział w programie „Pomoc Logopedyczna”. Wtedy również został utworzony gabinet logopedyczny wyposażony w niezbędne pomoce .

W kwietniu 2007r. w ramach Dni Otwartej Szkoły odbyło się spotkanie logopedy z rodzicami klas zerowych. Podczas spotkania rodzice zostali poinformowani o realizacji działania „Pomoc Logopedyczna”. Dowiedzieli się o znaczeniu prawidłowej mowy dziecka dla jego rozwoju i kariery szkolnej, oraz jak ważne jest podjęcie terapii logopedycznej z dziećmi u których mowa jest nieprawidłowa.

Spotkania z rodzicami odbywają się sukcesywnie, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca.

Podczas trwania projektu działaniami diagnostycznymi zostało objętych 296 uczniów. Spośród nich wyłoniona została grupa dzieci u których występują nieprawidłowości w wymowie i z którymi podjęto indywidualną terapię logopedyczną.

Terapia indywidualna  rozpoczęta została w maju. Jest prowadzona systematyczne 1 raz w tygodniu. Dzieci uczęszczają na zajęcia wraz z rodzicami.

Inną formą pomocy logopedycznej są zajęcia grupowe.

W czasie wakacji w lipcu  zorganizowane zostały  „Wakacyjne Zabawy Logopedyczne”.

Wakacyjne Zabawy Logopedyczne

więcej zdięć w  Albumie fotograficznym

Zajęcia logopedyczne (terapia indywidualna, zajęcia grupowe) prowadzone przez logopedę nie tylko kształtują mowę dziecka, ale całą jego osobowość, a ich ważna rola polega na:

• usuwaniu i korygowaniu zaburzeń mowy,
  • usprawnianiu układu oddechowego, artykulacyjnego i fonacyjnego,
  • wyrabianiu wrażliwości słuchowej i różnicowaniu dźwięków,
  • rozwijaniu myślenia i słownictwa dziecka, nauce poprawnego budowania zdań,  bogaceniu pojęć,
  • wdrażaniu do świadomego posługiwania się mową, dostarczaniu poczucia wartości, ułatwianiu porozumiewania się, nawiązywaniu nowych znajomości i kontaktów z rówieśnikami,
  • umożliwieniu osiągnięcia takiej sprawności językowej i komunikacyjnej, która pomoże w przyszłości wybranie wymarzonego zawodu i osiągnięcie sukcesu w pracy zawodowej.

Mali uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach jeśli są one atrakcyjne i urozmaicone. Realizując te założenia do gabinetu  został zakupiony odpowiedni sprzęt komputerowy wraz z profesjonalnym programem logopedycznym.

Zajęcia logopedyczne odbywają się w każdy czwartek  w godz. 13-18.

Prowadzi je  logopeda Katarzyna Kucharczyk.