Aktualności

Historia Szkolnictwa w Kostomłotach Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy - Projekt Unijny Świętokrzyska Kuźnia Pomysłów Szkolna scena teatralna Uczeń bezpieczny w szkole i na drodze Pomoc logopedyczna

Historia

Świętokrzyska Kuźnia Pomysłów

Świętokrzyska Kuźnia Pomysłów w Szkole Podstawowej w Kostomłotach

 „W ognisku naszej kuźni

Hej! Tęgie są umysły

Hej! Unia nam pomaga

Popiera pomysły...”

Szkoła Podstawowa w Kostomłotach wzięła udział w projekcie „Świętokrzyska Kuźnia Pomysłów”. Inicjatorką przedsięwzięcia była ówczesna pani dyrektor Halina Sukiennik. Od nowego roku szkolnego 2007/2008 odpowiedzialność za projekt przejął  Dyrektor Zespołu Szkół w Kostomłotach- pan Piotr Kwiecień. Koordynatorką działań została pani wicedyrektor Małgorzata Garstka.

W ramach projektu realizowane były działy:

  1. Pomoc logopedyczna- odpowiedzialna pani Anna Cedro.
  2. Szkolna scena teatralna- odpowiedzialna pani Małgorzata Zapała (klasy I-III),

pani Agnieszka Wojtasińska (klasy IV-VI).

  1. Uczeń bezpieczny w szkole i na drodze- odpowiedzialna  pani Beata Filipowicz.

Dnia 28.04.2008 roku w SP w Kostomłotach odbyła się uroczysta akademia podsumowująca projekt. Impreza miała miejsce w powstałej częściowo z unijnych środków sali teatralnej. Piękna scenografia przeniosła obecnych w sam środek Gór Świętokrzyskich, gdzie prym wiodą świętokrzyskie czarownice. To właśnie Baby- Jagi z Łysej Góry wraz ze swoimi kocurami prowadziły akademię.  Szacowna publiczność szybko została zaproszona do wspólnej zabawy. Uczniowie, nauczyciele i  goście aktywnie uczestniczyli  w prezentacjach poprzez śpiewanie przyśpiewki na melodię piosenki „Ze szczytu Łysej Góry...”. W dalszej części akademii czarownice poddały widzów istnym torturom językowym. Wiele trudności sprawiło powtarzanie najeżonych trudnościami zdań: „Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi”, „Nad rzeczułką nietoperze taszczą paczkę poprzez perze. W paczce kaszkę, ważkę, szelki, muszkę, puszkę i muszelki...” Z prawidłową wymową trudności nie miały dzieci biorące udział w zajęciach logopedycznych. Nie ma to jak nauka poprzez zabawę!

Świętokrzyskie czarownice z uznaniem opowiadały o  korzyściach, jakie  zyskali uczniowie w wyniku przystąpienia szkoły do  „Kuźni”. SP nawiązała kontakt z teatrami kieleckimi i objazdowymi, policją, strażą, służbami ratującymi życie.

Powstała Szkolna Scena Teatralna ( dwie trupy aktorów: klasy młodsze i starsze). Na zajęciach kółka teatralnego uczniowie ćwiczyli dykcję, artykulację i pamięć. Uczyli się pokonywać własne słabości i tremę podczas występów przed publicznością. Zdobyte umiejętności wykorzystują w czasie konkursów recytatorskich i akademii. Młodsze klasy prezentowały się przed rodzicami, bardzo zadowolonymi z postępów aktorskich swych pociech i z faktu, że w szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne. Przygotowania do przedstawień miały miejsce  w nowej sali teatralnej, posiadającej scenę z prawdziwego zdarzenia, a także wygodne siedziska dla widzów. Wyjeżdżając do teatru uczniowie  uczyli się obycia  z kulturą, umiejętnego zachowania w miejscach publicznych, przeżywania sztuk, podpatrywania gry aktorskiej, zwracania uwagi na scenografię i kostiumy. Dbałość  aktorów o szczegóły widoczna była w doborze strojów. Pięknie prezentowały się dziewczynki z chórku świętokrzyskiego ubrane w ludowe chusty, pożyczone od babć z Koła Gospodyń Wiejskich, białe bluzki i czerwone korale.

Ważnym przedsięwzięciem sfinansowanym przez Unię  było utworzenie gabinetu logopedycznego i wyposażenie go w niezbędne pomoce logopedyczne. Rodzice uczniów dotkniętych zaburzeniami mowy bardzo ucieszyli się, że w szkole jest logopeda. Nie muszą jeździć z dzieckiem do miasta i szukać pomocy w innych placówkach.

Czarownice zwróciły też uwagę na problem bezpieczeństwa w szkole i na drodze. Uczniowie skorzystali ze spotkań z policją i ratownikami medycznymi. Sami z ochotą brali udział w konkursach, scenkach, pokazach, gdzie wykazywali się zdobytą  wiedzą.

Bezpieczeństwo dzieci jest sprawą priorytetową dla rodziców, nauczycieli, a także dla księdza proboszcza, który zorganizował na terenie szkoły nietypowe rekolekcje wielkopostne. Zaprosił przedstawicieli straży pożarnej, którzy ciekawie opowiadali o swojej pracy, uczulali na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu, a następnie pokazali możliwości techniczne  wozu strażackiego. Radą i pomocą służyli także policjanci z gminy, organizując ciekawe pokazy, ucząc dzieci poprawnych, bezpiecznych zachowań w szkole i  na jezdni. Uczniowie z większą uwagą poruszają się po drogach, znają znaki drogowe, telefony alarmowe, potrafią udzielić pierwszej pomocy, wiedzą jak zachować się w czasie ataku groźnego psa i przy spotkaniu z obcą osobą.

Z unijnych środków wyposażono  plac do ćwiczeń na kartę rowerową, wszystkim uczniom zakupiono światełka odblaskowe.

Umiejętności dzieci docenili  goście akademii- Wójt Gminy Miedziana Góra- Maciej Lubecki,  Radni, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół –Krzysztof Wójcikowski i Marek Woś, Ksiądz Proboszcz Mirosław Cisowski. Wójt wręczył upominki zwycięzcom konkursu plastycznego „112 w pilnej sprawie, nie używaj przy zabawie”.

 Sympatyczne spotkanie zakończył wspólny śpiew i słodki poczęstunek.

Kinga Kozieł

Agnieszka Wojtasińska


Zdjęcia zobacz w Albumie fotograficznym 

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKÓŁ W KOSTOMŁOTACH II
    Kostomłoty II 94
    26-085 Miedziana Góra
  • (+41) 303-16-53
    (+41) 303-17-00
    fax/303-21-68

Galeria zdjęć