Aktualności

Historia Szkolnictwa w Kostomłotach Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy - Projekt Unijny Świętokrzyska Kuźnia Pomysłów Szkolna scena teatralna Uczeń bezpieczny w szkole i na drodze Pomoc logopedyczna

Historia

Szkolna scena teatralna

House Ghosts”


Dnia 31 marca na nowej scenie teatralnej Zespołu Szkół w Kostomłotach odbyło się  przedstawienie w języku angielskim. Sztukę pod tytułem „House Ghosts” czyli „Nawiedzony Dom” przygotowali uczniowie kl. IV b Szkoły Podstawowej wraz
z wychowawcą Moniką Pękowską.



 


 Przedstawienie poprzedzone było skeczami, które w humorystyczny sposób uświadamiały, iż znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Ponadto publiczność mogła się przekonać, że nauka języka angielskiego to nie tylko ciężka praca, ale również świetna zabawa.

 

 

Skecz „W restauracji” (kelner na szczęście okazał się Polakiem)

 


Skecz „Ale laska…” (chłopcy nie znający j. angielskiego próbowali „poderwać” dziewczynę, która okazała się być Brytyjką)

 

Uczniowie występowali w kostiumach (duchy, włamywacze, itp.), oraz wykorzystywali wiele rekwizytów, które pomagały w zrozumieniu treści.

 


 

Dzieci zaśpiewały również piosenkę w j. angielskim pt. „Who come with me”. W występie brali udział wszyscy uczniowie kl. IV b bez wyjątku.

Specjalne podziękowania dla Pani Lucyny Gębskiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji sceny (postaci duchów).

 

Monika Pękowska


W dn 14.03.08 w sali teatralnej Zespołu Szkół w Kostomłotach od była się kultywowana od lat uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników . Gośćmi imprezy byli  Dyrektorzy szkół w Kostomłotach oraz dzieci z naszego przedszkola .Jak co roku o stronę artystyczną  spotkania zadbali uczniowie klas starszych.

Klasa II c wraz z opiekunem p. M. Saługa przygotowała inscenizacje fragmentów baśni  H. Ch. Andersena. Klasa III c wraz z opiekunem p. E. Bilską przygotowała montaż słowno-muzyczny, w którym oprócz wierszy i piosenek wykonano bajkę Pt. „ Jaś i Małgosia ”. Cały program artystyczny był tematycznie związany z biblioteką, książką.

Jednym z celów było wprowadzenie najmłodszych uczniów w zaczarowany świat baśni, bajek, wierszyków. Momentem kulminacyjnym było uroczyste przyrzeczenie:

„ Ja, uczeń klasy I

Szkoły Podstawowej w Kostomłotach

Będę kochał i szanował książki,

One ułatwiają mi naukę i pracę,

Wskażą drogę do każdego celu.”

            Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie kl. I otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek, a artyści słodycze ufundowane przez Dyrekcję szkoły.

            Kolejnym etapem wprowadzenia najmłodszych uczniów w świat książki były przeprowadzone lekcje biblioteczne, podczas których poznali pracę biblioteki, jej zasoby oraz regulamin.

 

Renata Pierzak



Szkolne Koło Teatralne ruszyło!

            W miesiącu kwietniu odbył się casting, w którym wyłoniono dzieci do szkolnego koła teatralnego.

            Nad przebiegiem i wyborem dzieci czuwali następujący nauczyciele: Jolanta Jarząb, Joanna Słoń, Jolanta Tkacz i Agnieszka Wojtasińska.

Wyłoniono 29 uczniów. Jury było nieprawdopodobnie miło zaskoczone zdolnościami występujących uczniów, którzy byli znakomicie przygotowani. Uczniowie używali różnych rekwizytów, grali na instrumentach muzycznych, mieli przygotowane piękne stroje, niejednokrotnie wykonane własnoręcznie.

            Uczniowie przełamywali własną nieśmiałość, musieli poprawnie wypowiadać zdania pułapki takie jak:

-Jola lojalna, Jola nielojalna.

-W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.

-W czasie suszy szosa sucha itp.

            Uczniowie nauczyli się na pamięć wiersza, zaśpiewali piosenki i zaprezentowali krótkie przedstawienia. Jakież było zaskoczenie jury, gdy okazało się, że dzieci poukładały własne wiersze, a nawet całe przedstawienia.

Występy okazały się bardzo udane, a jury zachwycone zdolnościami aktorskimi uczniów.

Joanna Słoń

 

 

A DAY AT THE AIRPORT’’

 

W dniu 19.04.2007 r. odbyło się przedstawienie przygotowane w języku angielskim pt. „A DAY AT THE AIRPORT’’. Uczniowie przygotowali scenę przedstawiającą lotnisko, sami przygotowali swoje stroje oraz wszystkie rekwizyty.

            Zebrani mogli zobaczyć jak wygląda typowy dzień na lotnisku, jakie dziwne rzeczy mogą mieć w bagażach podróżni oraz zatrzymanie złodzieja.

            Przedstawienie bardzo się podobało i zostało nagrodzone ogromnymi brawami oraz szczerymi uśmiechami na twarzach zebranych!

Jolanta Tkacz




  „SOS ZIEMIA O RATUNEK WOŁA”

Posadźmy kwiatów tysiące,

posadźmy krzewy i  drzewa.

Niech z nieba uśmiecha się Słońce,

pozwólmy ptakom śpiewać.

Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona

Wśród innych dalekich planet:

To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt

Więc musi być bardzo zadbany.”

W dniu 20 kwietnia 2007 r. uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego przedstawili inscenizację pod tytułem „ SOS ZIEMIA O RATUNEK WOŁA” z okazji Dnia Ziemi.

Dzięki rymowanym wierszom dzieci opowiedziały o życiu na naszej planecie 2000 lat wstecz i przedstawiły obecne zagrożenia środowiska. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinni codziennie postępować, aby chronić przyrodę i w jaki sposób należy zachować się w lesie.

Aktorzy przebrani za Ziemię, Powietrze i Wodę przedstawili się i wymienili działania oraz substancje im szkodzące. Narratorzy wyjaśnili pojęcie „lasy – zielone płuca Ziemi”. Przybliżyli także termin „efekt cieplarniany”. Omówili przyczyny tworzenia się dziury ozonowej, jej wpływu na zdrowie człowieka oraz wymienili sposoby zapobiegania powstawania tego zjawiska.

W końcowej fazie przedstawienia pojawili się Kosmici, którzy apelowali do Ziemian, aby dbali o swoją planetę, ponieważ jest wyjątkowa. Marsjanie zostawili polecenia, do których powinniśmy się stosować, aby stan środowiska uległ poprawie. Ziemianie przyrzekali zastosować się do podanych rad.

Akademię uatrakcyjniły piosenki „Ziemia to wyspa zielona” oraz „Ekologiczna stokrotka” w wykonaniu aktorów i szkolnego chóru.

    Justyna Sobótka



WYJAZD DO TEATRU

            Koordynator Szkolnej Sceny Teatralnej - Agnieszka Wojtasińska -  zorganizowała wyjazd do teatru jako wprowadzenie odbiorców do kształtowania oblicza polskiego teatru.

            15 marca 2007 roku młodzież IV – VI Szkoły Podstawowej w Kostomłotach obejrzała musical „Ania z Zielonego Wzgórza” według powieści Lucy Maud Montgomery. Dwustu czternastu uczestników wybrało się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po to, aby dowiedzieć się, co ich czeka, kiedy zostaną członkami KOŁA TEATRALNEGO.

            Nauczyciele oraz uczniowie podpatrywali profesjonalistów, żeby choć trochę zdobyć doświadczenia. Przyda się im, gdy będą pracować w SZKOLNEJ SCENIE TEATRALNEJ.

            Aktorzy tańczyli i śpiewali urzekając młodych widzów, którzy doszli do wniosku, że taniec, muzyka  i śpiew oraz scenografia traktowane są na równych prawach z dialogami. Patrzenie na piękne suknie  i wykwintne kapelusze sprawiało niebywałą przyjemność.  

            Nauczyciele odpowiedzialni za Szkolną Scenę Teatralną zrozumieli, że największym atutem jakiegokolwiek przestawienia jest odpowiedni dobór aktorów do głównych ról.


Jolanta Jarząb

Szkolny Konkurs Recytatorski

 

W maju w SP Kostomłoty odbył się  Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczniowie ze szkolnej sceny teatralnej kl.IV-VI recytowali poezję i prozę pisaną dla dzieci. Celem konkursu było:

·                                 przybliżenie literatury dla dzieci

·                                 rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,

·                                 kształtowanie umiejętności zapamiętywania przez dzieci treści utworów,

·                                 pobudzenie aktywności uczniów

Ocenie podlegały: opanowanie pamięciowe, dykcja, donośność głosu, modulacja, tempo mówienia, umiejętność gospodarowania oddechem i ogólne wrażenie artystyczne.

 Jury wyłoniło następujących zwycięzców :

·        Mariola Siedlarz

·        Monika Bętkowska

·        Justyna Fąfara

·        Aleksandra Zdeb

·        Szczepan Wesołowski - wyróżnienie

Wyżej wymienieni uczniowie w nagrodę będą reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Konkursie Recytacji Poezji i Prozy w Porzeczu.

Joanna Słoń

 

XIII Międzyszkolny Konkurs Sienkiewiczowski

    Kolejny, XIII  Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza odbył się w Oblęgorku 22 maja 2007 roku. Szkołę Podstawową w Kostomłotach reprezentowały uczennice klasy szóstej: Kinga Syska i Aleksandra Wójcik. Dziewczynki zajęły 4. miejsce, odpowiadając na pytania związane ze znajomością powieści „Potop” H. Sienkiewicza i filmem J. Hoffmana.       
    Zgodnie z wymogami konkursu uczennice wystąpiły w siedemnastowiecznych, wykonanych przez siebie strojach. Ubrane w eleganckie suknie zostały zauważone przez jury i uzyskały dodatkowe punkty. Do konkursu uczestniczki przygotowała pani Kinga Kozieł, nad charakteryzacją czuwała pani Lucyna Gębska.

    Kinga Kozieł


            Konkurs  Wiedzy o Patronie Szkoły


    29 maja 2007 roku odbył się V Międzyklasowy  Konkurs  Wiedzy o Patronie Szkoły, czyli 4. Pułku Piechoty Legionów Armii  Krajowej. Oprócz stałych konkurencji członkowie grupy teatralnej  z klas IV – VI zmagali się z dodatkowym zadaniem. Mieli przygotować inscenizację związaną z ostatnią akcją „Wilka” pod Miedzianą Górą.

            Najlepszymi aktorami okazali się uczniowie klasy Va. To właśnie im przypadło uświetnić uroczystość patriotyczną poświęconą 63. rocznicy śmierci trzech żołnierzy AK. Miała ona miejsce   5 czerwca  w Ciosowej przed pomnikiem bohaterów, którzy polegli w walce z hitlerowcami.

            Obecni na tym zgromadzeniu weterani walk partyzanckich, gospodarze gminy i szkół oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości byli pod wrażeniem tak wzruszającego programu słowno – muzycznego  przygotowanego przez  małych artystów.


Jolanta Jarząb

          

    


"Promenada  Gwiazd"

            Uczniowie Szkolnej Sceny Teatralnej przygotowali interesujący program z okazji Dnia Edukacji  Narodowej zatytułowany „Aleja  Gwiazd”. Każdy pracownik Zespołu Szkół w Kostomłotach miał możliwość odcisnąć dłoń na przypisanej mu gwieździe Dzieci długo ćwiczyły dykcję i intonację  aby  pięknie wzruszające wiersze będące podziękowaniem dla pedagogów za ich codzienny trud. Młodzi aktorzy dobrze poradzili sobie z tremą, przełamali nieśmiałość, pokazali się z jak najlepsze stlony. W przedstawieniu brali udział gimnazjaliści, więc młodsi skorzystali z doświadczenia starszych kolegów, nastąpiła integracja uczniów Zespołu Szkół w Kostomłotach


zobacz foto w "Albumie Fotograficznym"


                                                                                        Agnieszka Wojtasińska



SZKOLNA SCENA TEATRALNA


        

„Dzięki edukacji teatralnej

człowiek staje się pełniejszy,

bardziej wrażliwy na sytuacje i losy ludzkie,

głębiej zaangażowany w tworzenie nowej rzeczywistości,

w której żyje i która warunkuje jego działania.”

                                    

                                   Bogdan Suchodolski

            Podstawowym zadaniem szkoły jest pełny rozwój każdego wychowanka, należy więc zadbać o zaistnienie ucznia zarówno na gruncie klasy jak i szkoły jako wybitnej jednostki, stworzyć możliwość twórczego, aktywnego działania. W tym właśnie celu w marcu 2007r. utworzona została  Szkolna Scena Teatralna Klas Młodszych . Opiekunami są nauczyciele kształcenia zintegrowanego :

  1. Elżbieta Bilska
  2. Olga Cieślak
  3. Monika Ciosek
  4. Justyna Pajdak
  5. Marzena Saługa
  6. Danuta Wojtyra
  7. Małgorzata Zapała.

            Nawiązana jest również współpraca z p.katechetką Agnieszką Michtą oraz z biblioteką szkolną w osobie p. Elżbiety Pierzak. Swoją działalność rozpoczęliśmy od przeprowadzenia w klasach castingów, zwracając uwagę na interpretację  przygotowanych wierszach i piosenek.

 Na spotkaniach w grupach przybliżamy wychowankom krótką historię teatru i jego rolę. Bawimy się słowem. Przygotowujemy przedstawienia , krótkie inscenizacje. Zajmujemy się również oprawą plastyczną każdego występu, tworząc odpowiednią scenografię i kostiumy.

21 marca klasy I pod opieką p. Marzeny Saługi i p. Justyny Pajdak zaprezentowały swój kunszt aktorski w inscenizacji Pt. „Wiosna, wiosenka”.

20 kwietnia klasy II, w związku z przeprowadzanym w naszej szkole Gminnym Turniejem Ekologicznym pod hasłem ”Jak pokochać przyrodę, aby ona pokochała nas”, przekazały istotne treści ekologiczne w przedstawieniu Pt. „Kłopoty leśnych krasnali.” Organizatorami tego przedsięwzięcia były panie: Monika Ciosek, Olga Cieślak, Justyna Pajdak.

            Działalność naszej Sceny Teatralnej nie zamyka się jedynie w murach szkolnych. Nawiązaliśmy współpracę z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Teatrem Edukacyjnym im. Adama Mickiewicza z Wrocławia uczestnicząc w ich spektaklach

i lekcjach teatralnych. 27 kwietnia odbył się wyjazd klas młodszych do WDK w Kielcach na spektakl teatru wrocławskiego Pt. „ Nowe przygody Plastusia.” Kolejny wyjazd tym razem do teatru w Kielcach odbył się 18 maja na spektakl Pt. „Jak król Kiep raz obraził chleb”- mądra, refleksyjna przypowieść, przywołująca motyw chleba i naszego doń szacunku.

Miesiąc maj  to czas na wybór repertuaru na Dzień Matki i Dzień Dziecka. Zajęły się tym Panie: Marzena Saługa, Elżbieta Bilska i Justyna Pajdak przygotowując z grupą montaż słowno – muzyczny pt. „Kopciuszek”.

W czerwcu p. Małgorzata Zapała i p. Danuta Wojtyra przygotowywały naszych najlepszych aktorów do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie nasi wykazali wspaniałe umiejętności recytatorski zajmując czołowe miejsca.

Nowy rok szkolny 2007/2008 to kolejne wyzwania stojące przed młodymi aktorami.

Uczniowie klasy II c , uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego , aby zachęcić swoich kolegów z klasy do zabawy w aktorów przygotowali krótką scenkę pt ,,Jesienny bal  ”.Sami przygotowali kostiumy i rekwizyty, wspaniale odegrali swoje role.

            W październiku Wielki Mag wraz ze swymi pomocnikami - krasnalami przyjął do braci uczniowskiej młodych Budrysów. Zabawy było przy tym wiele, gdy starsi koledzy czesali, myli, naznaczali kredą i likwidowali rogi nieopierzonym bohaterom przedstawienia.

Często nie potrafimy cieszyć się z tego co mamy, a doceniamy to dopiero, gdy tracimy. Uczniowie klas trzecich mieli możliwość zastanowić się własnym życiem w spektaklu Teatru Lalki i Aktora ”Kubuś” pt. „Baśń o grającym imbryku”. Aktorzy wrocławskiego teatru im A. Mickiewicza zaprosili nas na przedstawienie pt.” Pan Andersen”. Podziwialiśmy kunszt aktorski, piękne kostiumy i skromną choć wymowną scenografię. Z baśni promieniała dobroć i miłość dla świata i ludzi oraz pragnienie sprawiedliwości. Publiczność bawiła się wspólnie z aktorami, śpiewając i uczestnicząc w dialogach.

            Cały październik trwały przygotowania do przedstawienia pt,, Jarzynki babci Balbinki”.

W obrazku tym w postacie ,,jarzynek” wcieliły się dzieci-prawdziwe marchewki, pietruszki, buraczki, makówki .Pod czujnym okiem wychowawców, mali aktorzy z klasy II a i II c pracowali nad swoimi rolami ,kostiumami ,rekwizytami i scenografią .Zaangażowali również do pomocy rodziców.

            W listopadzie, uczestnicy zajęć kółka teatralnego z klasy IIc uczyli swoich kolegów  zasad savoir-vivre’u  w trakcie przedstawienia ,,Więcej kultury w szkolne mury”.


                                                                                                            

                                                                   

                                    

 Jaś Grątkiewicz w roli Koguta babci Balbinki

zobacz foto w "Albumie Fotograficznym"

                                                                                                                Małgorzata Zapała

                                                                                                                Marzena     Saługa                           

                    


„Otwieramy śmiało nowe rozdziały życia”

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2006/2007 w  szkole podstawowej odbyła się uroczysta akademia pod tytułem „Otwieramy śmiało nowe rozdziały życia”. Uroczystość uświetnili swoją obecnością pani Dyrektor Halina Sukiennik,  pani Wicedyrektor Małgorzata Garstka, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

            W pierwszej części akademii szóstoklasiści z nostalgią wspominali pobyt w podstawówce od chwili wstąpienia z lękiem i obawami w progi szkoły, do momentu napisania sprawdzianu dla klas szóstych i otrzymania promocji do gimnazjum. Ta część uroczystości prowadzona była w konwencji żartu i zabawy. Wierszyki, piosenki i kostiumy wywołały uśmiech na twarzach oglądających.

Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie podziękowali rodzicom i nauczycielom za trud wychowania. W kolejnej części akademii nastąpiło przekazanie pocztu sztandarowego młodszym kolegom i odśpiewanie hymnu szkoły.

Miłą oraz sympatyczną chwilą dnia było rozdanie świadectw, wyróżnień, nagród, a także przemowa Dyrektor Haliny Sukiennik. Imprezę zakończyło obdarowanie absolwentów  szkoły podstawowej maskotkami.

Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas szóstych: pani Kinga Kozieł, pani Ewelina Makuch i pani Irena Zacharska. Piękna scenografia w postaci mostu symbolizującego przejście do dorosłości zastała przygotowana przez panią Lucynę Gębską, a  muzyka wykonana przez panią Ewelinę Makuch.

Kinga Kozieł


TEATR  EDUKACJI  I  PROFILAKTYKI

„MASKA”

    19 grudnia 2007 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów teatru „Maska” z Krakowa, którzy zaprezentowali dwa spektakle o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym.

    Pierwszy spektakl pt. „Metamorfoza”, adresowany był do starszych dzieci, poruszał problem przemocy i agresji. Pokazał, że najczęstszą przyczyną agresji wśród młodych ludzi staje się brak zainteresowań, nieasertywna postawa życiowa. Taką postawę w spektaklu prezentuje Palma (przywódca bandy osiedlowej), który naśmiewa się z zainteresowań Kameleona (pragnie zostać aktorem). Tłumaczy, że najlepszy wizerunek w otoczeniu zapewnia agresja wobec innych oraz swoiście rozumiana wolność. Kameleon nie ulega wpływom Palmy, wręcz przeciwnie – uświadamia mu, że kumple z paczki nie darzą go szacunkiem, a on jest ich „gwarancją bezpieczeństwa”, ponieważ jest osiedlowym chuliganem. Palma zaczyna się zastanawiać nad słowami kolegi. Dużą rolę na zmianę postawy chłopaka wywarł  ojciec Kameleona, który uświadomił mu wartość prawdziwych przyjaciół. Przedstawienie poruszało tematy bliskie młodym ludziom, było dla nich ciekawe i zrozumiałe. Powodowało w widzach impuls do przemyśleń oraz wyciągania wniosków.


 


    Drugi spektakl pt. „Grymasy Królewny Kasi” przedstawiony był w formie baśniowej     i adresowany był dla najmłodszych widzów naszej szkoły. Przedstawienie traktowało            o grzeczności, dobrym wychowaniu i dobrych manierach.

Główną postacią była Królewna Kasia, która negowała wszelkie zasady grzeczności i dobrego wychowania; krzykiem i tupaniem nogami próbowała wymusić na otoczeniu spełnienie swych zachcianek. Mali widzowie mieli możliwość zobaczyć z boku, jak bardzo niegrzeczne i sprawiające przykrość innym jest takie zachowanie.

    Aktorzy poprzez dobra zabawę pokazali dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i słów, jak miłe jest używanie słów : proszę, przepraszam, dziękuję.

 


 

opracowała

Elżbieta Potrzebowska

      



Szkolna Scena Teatralna

    W ramach Szkolnej Sceny Teatralnej w roku 2007 dzieci z klas IV-VI uzdolnione muzycznie zarówno wokalnie jak instrumentalnie miały okazje zaprezentować swoje umiejętności przed szerszym gronem publiczności występując na różnych imprezach okolicznościowych.

W miesiącu czerwcu na  festynie w Kostomłotach oraz Brynicy wystapili;

Martyna Harabin- prezentująca zdolności wokalne oraz instrumentaliści: Grzegorz Wesołowski, Błażej Tkacz, Marcin Labuda, Filip Kucharczyk oraz Szczepan Wesołowski– keyboard.

    W przygotowaniu oprawy muzycznej akademii z okazji Dnia

11 listopada oraz Jasełek uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej: Justyna Fąfara, Karol Wójcik, Damian Cedro – grając na instrumentach perkusyjnych oraz uczniowie Gimnazjum: Ewa Kuras i Martyna Harabin - solistki i gitarzyści: Marcin Labuda

i Przemysław Gąsior.


 

zobacz foto w "Albumie Fotograficznym"

Odpowiedzialny: mgr Ewelina Makuch


Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKÓŁ W KOSTOMŁOTACH II
    Kostomłoty II 94
    26-085 Miedziana Góra
  • (+41) 303-16-53
    (+41) 303-17-00
    fax/303-21-68

Galeria zdjęć